Dima Bilan Eurovision 2008

23. 02. 2009 | † 09. 03. 2009 | kód autora: fgf
Měsíc po vítězství ruského reprezentanta na Eurovizi

Rusko zažívá tento rok opravdovou euforii. Po vítězství ruské sborné na MS v hokeji a zisku poháru UEFA pro klub Zenit Petrohrad, vyhrála největší země světa i nejsledovanější hudební soutěž Eurovision Song Contest. Úspěšný rok pro Rusko málem zpečetili i fotbalisté, kteří se po šokujícím čtvrtfinále s Nizozemskem dostali až do semifinále Eura 2008. Tam ovšem jejich cesta skončila. Rusové jsou na všechny svoje reprezentanty velmi hrdí, místní novináři vynášejí jak sportovce tak muzikanty do nebes. V případě Dimy Bilana se ovšem dočkáváme zajímavého zvratu. Ruská média píší o Bilanovi mnohem méně pozitivněji než tomu bylo v roce 2006, kdy zpěvák přivezl z Eurovize druhé místo.

Novináři kritizují klesající formu zpěváka, jeho profesionalita jde spíše dolů než nahoru. Naráží se na manýry Bilana a jeho aférky. Vítězství na Eurovizi připisují účasti olympijského krasobruslaře Jevgenije Pljuščenka, navíc někteří žurnalisté cítí, že první místo pro Bilana na soutěži je spíše jeho osobním úspěchem než úspěchem pro Rusko. Vítězná píseň "Believe" byla napsána Američanem a byla zpívána anglicky, mnoho Rusů se tak se singlem neztotožnilo. Artemij Troitsky, známý ruský hudební kritik píše, že při účasti takových zemí jako je Ázerbájdžán či Moldávie není složité pro Rusko zvítězit na Eurovizi. Soutěž se tak stává soubojem bývalých sovětských republik, které se vždy vzájemně podpoří. Proto nevidí na vítězství Bilana nic heroického či mimořádného.

Na ruském internetu se denně objevují vtipy a komentáře, které narážejí na úspěšný rok Ruska: "Hokej, fotbal, Eurovize... Můžeme rozpoutat třetí světovou válku, protože letos bychom ji rozhodně vyhráli!", "Fotbal jsme letos mohli klidně vyhrát, potřebovali bychom ovšem, aby Pljuščenko bruslil na hřišti mezi hráči." Ironické narážky podobného typu jsou sice velmi časté, ale většina Rusů je velmi pyšná na svoje umělce a sportovce, kteří dostali svoji zem do centra všeho dění. A sami Rusové neprskají kritiku na Dimu Bilana tak jako novináři. Ostatně, po vítězství ruského reprezentanta na Eurovizi vyrazilo slavit do ulic tolik lidí, jako při postupu ruských fotbalistů do semifinále Eura 2008.


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky celebrity

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.